Anma programları ve özel günler,  Haberler Blog

İSTİKLAL MARŞI’MIZIN 100. YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI VE KUM SANATI GÖSTERİSİ

İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 100. yıl dönümü ve İstiklal Mücadelemizin Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle düzenlenen İl Töreni, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

12 Mart 2021 Cuma günü saat 10.30’da gerçekleştirilen programa; Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Sahil Güvenlik Kıdemli Binbaşı Süleyman Ercan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, siyasi partilerin temsilcileri ve şehit yakınları katıldı. Covid-19 tedbirleri altında sosyal mesafe gözetilerek yapılan programda sınırlı sayıda okul idarecisi, öğretmen ve öğrenci hazır bulundu.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından tüm şehitlerimiz adına Menteşe 41 Evler Camii İmam Hatibi Yadigâr Ceylan tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muğla Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Nuri Ceylan yaptı. Konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un örnek ve idealist kişiliğinden, İstiklal Marşı ile milletine vermek istediği mesajlardan, dava adamı oluşundan bahsetti. Sahnede yerini alan Kum Ressamı Metin Çakar, hem videoda hem de canlı performansla kum sanatı sergiledi. Salondaki konuklar tarafından merak ve dikkatle izlenen kum gösterisinde, Mustafa Kemal Atatürk, Mehmet Akif Ersoy, Milli Mücadele’mizin kahramanları ve savaşın önemli sahneleri kumla resmedildi.

“İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışmasında” ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde ilde dereceye giren öğrenciler, İstiklal Marşı’mızı okumak üzere sahnede yerini aldı. Ardından Vali Orhan Tavlı ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, öğrencilere teşekkür belgesi ve tablet takdim etti.

Muğla Menteşe Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sahnelediği “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal” adlı oratoryoyla, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazış hikâyesi anlatıldı.

Tören, İl Jandarma Komutanlığı Komando Taburu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Menteşe Sosyal Bilimler Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Osman Yılmaz koordinatörlüğünde gerçekleştirilen 100. yıl koreografisi video gösterimi ile son buldu.

Fuaye alanında ise Muğla Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerinin oluşturduğu Taceddin Dergâhında müzik bölümü öğrencilerinin icra ettiği konser ile Muğla Şehit Altuğ Pek Anadolu Lisesi resim öğretmeni Gülsüm Şanlı’nın hazırlamış olduğu sergi alanı protokol tarafından büyük beğeni aldı.

haber kaynak: https://mugla.meb.gov.tr/www/istiklal-marsimizin-100-yil-donumu-coskuyla-kutlandi/icerik/3152

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir